Jdi na obsah Jdi na menu
 


20.1.2015

20. 1. 2015

Přivezli jsme  si z kliniky Silvestra.  Kočičí chlapeček je z nejhoršího venku, testy u něj prokázaly  zlou nemoc  - panleukopenii , ta má na svědomí  velké procento úmrtí koťat , což se nevyhnulo  v loňském roce ani našemu útulku.

p1320643.jpg

Celkově v minulém období byl zaznamenaný velký výskyt této infekční nemoci,  která postihuje převážně koťata starých do půl roku. Určitou mírou se na tom podílí i teplé počasí - mráz, chlad dokáže viry částečně zlikvidovat, venku přežijí jen silní jedinci, v chladu se kočky schovají a není takový pohyb. V teplém celoročním období se sdružují a dochází k většímu pohybu koček a přenosu nemoci. Pokud se takto nemocná kočička dostane do útulku, dokáží viry přetrvávat v prostředí i půl roku i déle. Hodně pomůže právě germicidní lampa, ale není schopna spálit a vyčistit prostředí na 100%. I když se prostředí karantény a ostatních prostor dezinfikují, může dojít k přenosu na nás přes oděv, přes vlasy a zpět na kočky. Je to vždy boj na dlouhou dobu. Nyní pro plný stav kočičky nepřijímáme, máme  v  plánu doléčit pacienty v karanténě, dle Vašich a našich financí postavit další dva pokojíky.  Karanténu musíme vystěhovat, vymalovat, vydezinfikovat, aby byla připravená na další nápor jarních a letních koťat.

Silvestr si pobyl na klinice téměř týden , napojený na kapačky, kanylku. Dostával léky proti zvracení, průjmu a na imunitu. Malinko průjem se mu ještě objevil,  ale již ne v takovém množství.  Nemoc se ještě může vrátit, i to se stává. Prozatím, když se na kotě dívám, jak si hraje a dožaduje mazlení, věřím, že bude  v pořádku.  Pokaždé když nezbaští svoji porci masíčka znervózním . Máme dohodu  -  za papkání - mazlení. Pro svoji povahu byl  na klinice velice oblíbený a dokonce o něj měla zájem paní doktorka,která se o něj starala, prý byl moc hodný, nesyčel, neškrábal a neprotestoval při žádném vyšetření. Je moc hodný, přítulný, klidný, zaslouží si ten nejlepší domov. Kocourek je již zamluvený, bude žít v bytečku a čekají na něho kočičí kamarádi. Držte prosím ještě pořád palce .

Zdravotní problémy se objevily u hluchého kocourka Smokiho. Staráme se o něho  víc jak 6 let. Dříve to byl takový popelnicový tulák ve Starém Městě, poblíž bývalého zemědělského statku.  Smoki začal kašlat, v noci mě probudil ostrý nepříjemný kašel, který trval.  Hned druhý den jsme odjeli na veterinu, kde zjistili šelest na srdíčku, dle sdělení   dost vážný.  Injekčně byla aplikována látka,  která může způsobit silné močení . Hned dnes jedem znovu na kontrolu,  kde provedou další vyšetření.

smoki_15.08.2014_a.jpg

Další vyšetřená byla Hany. Vrátila se ji zpět kočičí rýma, kterou má chronickou. Hanulka má zalepený nosík, dýchá otevřenou tlamičkou, stěžuje ji dýchání.  Jako by nestačilo, že se léčí se zhoubným nádorem v tlamičce. Naštěstí pěkně papká dostává nejlepší konzervičky ze splněného Kočičího přání.Vodu raději ještě podáváme stříkačkou nebo přímo  konzervu rozmačkanou ve vodě. Dostala antibiotika na dalších 14 dní 2x denně.

p1320874.jpg

Rambo , velký bílý kocour starý 11 let.  (Jak jsme psali, majitelka vážně onemocněla, původně se starala téměř o třicet  opuštěných koček. Když zjistila svoji nemoc,  oslovila útulky, některé kočky se podařilo umístnit. Zůstalo 7  kočiček o které se zatím stará sousedka pokud bude majitelka v nemocnici. ) S Rambem přišel i stejně starý Knoflíček. Rambo prodělal herpesvirus ,oba jsou  kastrovaní , neočkovaní.   Na ušních boltcích má Rambo lysiny, zřejmě prodělal  kožní onemocnění .  U obou , předpokládáme  vlivem stresu vznikl průjem, oba  dostali antibiotika. Pokud se nepřidají další problémy,  půjdou na kontrolu asi za 14 dní.

p1330142.jpg

Dnes jde na kastraci Jozífek, infekční zánět kůže zvládl a celkově je po kontrole v pořádku. Nic nebrání kastraci. Drží hladovku a vůbec se mu to nelíbí.  Do konce týden bude vakcinovaný  Garfield, a v příštím týdnu projde  revakcinací dalších 9 koťat a dospěláci.